iq-partners-logo-mavi

Dr. Ferkan Çelik: Ar-Ge ve inovasyonu temelden etkileyecek çözümler yaratıyoruz

business world kapak

Dr. Ferkan Çelik: Ar-Ge ve inovasyonu temelden etkileyecek çözümler yaratıyoruz

IQ PARTNERS Teknoloji Eğitim ve Ar-Ge Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ferkan Çelik, Türkiye’nin global pazarda büyük oyuncu olabilmesi için ileri teknoloji tabanlı ürünler üretmesi gerektiği üzerinde önemle duruyor. Biz de Çelik ile Ar-Ge, Teknopark, OSB, İnovasyon, Turquality ve 2023 vizyonunu konuştuk.

Teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini; aynı zamanda yeni teknolojilerin çok çabuk eskidiği ilginç bir çağda olduğumuzu söyleyen Dr. Ferkan Çelik “Ticaretin sınır tanımadığı bambaşka yeni dünya düzeninde işletmelerin rakipleriyle yarışabilmesinin ve sürdürülebilir büyüme modellerinin en önemli itici gücü Ar-Ge ve inovasyondur. Ar-Ge ve inovasyonun sözlük anlamlarından önce günümüzde akla ilk getirdiği çağrışım ‘Yeni ve Yenilikçi Ürün Ya da Hizmet’tir. İnovatif ürün geliştirebilenler fiyat belirleyicisi olma yetisini elinde bulundurmaktadır. Dünyada ürün ve hizmet çeşitliliği oldukça fazla olan ülkelerin ve işletmelerin öne çıkabilmeleri için tüketicisinin sorunlarını ya da ihtiyaçlarını öncelikle iyi analiz ederek uygun yeni ürün ya da hizmet teminini hedef almaları gerekmektedir. Söz konusu yeni ürün ya da hizmet yarattığı farklılık ile tüketicinin dikkatini çekecek, ithalat ve ihracatları gerçekleşecek, kâr sağlayacak, istihdam sağlayacak ve küresel piyasada ülke/şirketin rekabet gücünü artıracaktır. Bu katma değerin sağlanması ise günümüzde iki kavramı öne çıkarmaktadır: Ar-Ge ve İnovasyon” diyor.

Dr. Ferkan ÇELİK

Dr. Ferkan ÇELİK

Yöneyim Kurulu Başkanı

Dr. Ferkan ÇELİK
Dr. Ferkan ÇELİK

İş hayatına 2005 yılında, Sinop Üniversitesinde Öğretim görevlisi olarak başladı.. 2007 yılında Endüstriyel Teknoloji ve Yüksek Öğrenimde Kalite Geliştirme, Kalite Güvencesi ve Stratejik Planlama konularında çalışmalar yaptı.

Sosyal Medya
Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn