iq-partners-logo-mavi

Hnr. Dr. Musa Karademir

Ana SayfaEkip – Hnr. Dr. Musa Karademir

Hnr. Dr. Musa Karademir

Hnr. Dr. Musa Karademir

Proje Döngüsü Yönetimi ve AB Hibeler Lideri

2021 Yılında; Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı’na Bağlı olarak Çalışan Avrupa Kalkınma ve Barış Teşkilatı (European Organization for Development and Peace) Tarafından İyi Niyet Büyükelçisi Unvanı taltif Edilmiştir.
2022 Yılında; Merkezi ABD’de olan Global Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Global University of Science Technology) Senatosu Tarafından “Uluslararası İlişkiler” alanında “Fahri Doktora” Unvanı Verilmiştir.

İŞ HAYATI

1994’de İstanbul Üniversitesi’nden mezun olan Karademir, iş yaşamına 1995 yılında “Danışman” olarak başlamıştır. İlk danışmanlık şirketi olan “Avrupa Birliği Bilgi Birikim ve DanışmanlıkLimited Şirketini 1995 yılında kurmuştur.

Danışmanlık konuları kapsamında, bakanlıklar, valilikler, kaymakamlıklar, holdingler, şirketler, belediyeler, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, ticaret ve sanayi odaları olmak üzere, 200’den fazla kuruluşa “danışmanlıkhizmeti sunmuştur.

Ayrıca farklı sektörlerden 20’ye yakın Şirket, Şirketler Grubu ve Holdinglerde de CEO, İcra Kurulu Başkanı, İş Geliştirme Direktörü, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı gibi unvanlarla çalışmıştır.

Avrupa Birliği Proje Döngüsü Yönetimi konusunda yüksek deneyime sahiptir. 2009 yılından buyana yazmış olduğu projelerin tamamı AB tarafından fonlanmıştır. Aynı şekilde Fizibilite (Business Plan) Projeleri alanında da yüksek deneyimlidir. Enerji, eğitim, sağlık, havacılık, tarım, tekstil, çimento, hastane, otel, tatil köyü, gayrimenkul, liman işletme, gemi inşa, üretim fabrika yatırımları, yenilenebilir enerji, atık yönetimi gibi sektör ve konularda 70’e yakın komple yeni yatırım fizibilitesi raporu yazmıştır. 100’e yakın şirkete de devlet destekleri ve teşvik sistemihizmeti sunmuştur.

İkinci şirketini, yenilenebilir enerji ve fon yönetimi alanında 2008 yılında kurmuştur. Bu şirkette Atık yönetimi, atıktan enerji üretimi, güneş, rüzgar, hidroelektrik santralleri lisans ve kuruluş işlemleri, RES, GES enerji üretim ölçümleri, madencilik arama ve işletme ruhsatlandırma, özelleştirme, sağlık turizmi gibi konularda özellikle yabancı yatırımcılara danışmanlık hizmeti vermiştir.  

2015’de tüm şirketlerini tasfiye ederek, bireysel danışmanlık yapmaya karar vermiştir. Aralık 2019 itibarı ile de genel danışmanlığı bırakmış, sadece özel ve nitelikli yatırım veya projelere danışmanlık hizmeti vermeye başlamıştır.

Danışmanlık Konuları:

Avrupa Birliği (AB), Gümrük Birliği, Dış Ticaret Mevzuatı, Yönetim Danışmanlığı, Proje Yönetimi, Yatırım Danışmanlığı, Uluslararası Finans Yönetimi, Rekabet Hukuku, Devlet Teşvik ve Destekleri, Ülke-Sektör-Pazar Araştırma Raporlama, Re Organizasyon (Şirket Yapılandırması), Özelleştirme, Yenilenebilir Enerji Yatırımları, Atık Yönetimi, Gayrimenkul Danışmanlığı, Yabancı Sermaye Danışmanlığı, Marka Yönetimi, Turqality Sistemi, Teknokent, Teknoloji Transfer Ofisleri Kuruluş Hizmetleri, Ar-Ge/Tasarım/Mükemmeliyet Merkezleri Kuruluşları, Girişimcilik, Fon Yönetimi, Kripto Madenciliği, Kripto Borsası ve Dijitalizm.

2015’den bu yana değişen ve dönüşen yeni dünya düzeninde, dijitalizm, inovasyon, yapay zekalar, kripto madenciliği, kripto para borsaları, melek yatırım (business angel), Start-up Mentörlüğü, NFT ve girişimcilik üzerine yoğunlaşmıştır. Halen yazılım, kripto madenciliği, Kripto paraborsası, NFT, girişimcilik çerçevesinde 7 farklı projenin sahipliğini veya ortaklığını yürütmektedir.

AKADEMİK HAYATI

Türkiye genelinde çeşitli il ve ilçeler olmak üzere; Kamu kurum ve kuruluşlarında, valiliklerde, belediyelerde, üniversitelerde, sivil toplum kuruluşlarında, özel sektörde, 80’dan fazla seminer vermiştir. Seminer konuları ise “Dış Ticaret,” “Girişimcilik,” “Marka Yönetimi,” “Yönetişim,” “Proje Yönetimi,” “AB Hibeleri ve Proje Döngüsü Yönetimi,” “Finans/Fon Yönetimi,” “Fizibilite Hazırlama Teknikleri,” “Kişisel Gelişim,” “Koçluk Yönetimi,Dijitalizm ve Gelecek,” ile Blockchain Uygulamaları” olmuştur.

AB, Uluslararası İlişkiler, Dijitalizm, Büyük Sıfırlama (Great Reset), Savunma ve Güvenlik, Gümrük Birliği, Türkiye-AB İlişkileri, Dış Ticaret, Rekabet Hukuku, Tüketici Haklarının Korunması, Dünya Ticaret Örgütü vb. konularında 35’e yakın Araştırma Raporu yayınlanmıştır. 2017-2019 yılları arasında ise Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektör Başdanışmanlığı yapmıştır.

AB, Uluslararası İlişkiler, Dış Politika, Savunma ve Güvenlik, Makro ve Mikro Ekonomi, İşletme Yönetimi, İnsan Kaynakları Yönetimi, Dijitalizm, Girişimcilik, Tarım-Hayvancılık-Gıda, Lojistik, Enerji, Vergi Yönetimi vb. gibi konularda çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış 150’den fazla Makalesi ve 20’den fazla Tebliğ’i vardır. Ayrıca 200’e yakın çeşitli Konferans, Panel, Seminer, Sempozyum, Zirve gibi Toplantılarda “Konuşmacı” olmuş, Moderatör, Oturum Başkanlığı, Raportörlük yapmıştır. Son dönemde Terörizm, Göç ve Mülteciler, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Dijitalizm konularında çalışmalar yapmaktadır.

Ankara Stratejik ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi (ANKASAM), Uluslararası Stratejik ve Güvenlik Araştırmaları Merkezi (USGAM), Türk Asya Stratejik Araştırmaları Merkezi (TASAM), Türkiye Haber Ajansı, M5 Uluslararası Savunma ve Strateji Dergisi, AB Vizyon İnternet Portalı ile Ekovitrin Dergisi, Ekonomi Dergisi, European Union, Ekonomi Kıbrıs Prestige Dergilerinde “Makaleler” yazmıştır. Halen Global News, Net Haberler’de yazmaya devam etmektedir.

23 Nisan 2021 yılında ise ULESAM-Uluslararası Ekonomik, Sosyal, Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi adı altında Düşünce Kuruluşu (Think Thank) kurmuş ve yerli ve yabancı birçok akademisyen ve uzmanın araştırma ve makalelerini yayınlamasına zemini oluşturmuştur.Ayrıca Online eğitim vermek üzere, Uluslararası Gelecek Üniversitesi’ni kurmuştur.

SOSYAL VE TOPLUMSAL HAYATI

Sosyal sorumluluk kapsamında, toplum yararına projeler geliştirmiş, hayat boyu öğrenme, kariyer planlama, proje yönetimi, meslek ve staj değerlendirme vb. ücretsiz eğitim seminerler vermiş, mülteciler, genç girişimci, çevre, tüketici haklarının korunması, mesleki eğitim, kadın ve çocuklara yönelik çalışmalarda bulunmuştur. Halen;

 • Uluslararası Gelecek Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyet Başkanlığı
 • ULESAM-Uluslararası Ekonomik Sosyal Stratejik Araştırmalar Merkezi (Düşünce Kuruluşu)Kurucu Başkanlığı,
 • Tüketiciler Konfederasyonu Kurucu Genel Başkan Yardımcılığı,
 • TÜRFED-Tüketici Hakları ve Rekabet Hukuku Federasyonu Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı,
 • BDU-Uluslararası İş İnsanları ve Diplomatlar Birliği Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı,
 • TÜDİYAD-Tüketici Diyaloğu Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı,
 • TÖGİDER-Özel Gereksinimli İnsanlar Derneği Başkan Yardımcılığı,
 • Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı Danışma Kurulu Üyeliği,
 • Birleşik Krallık EODP-Avrupa Kalkınma ve Barış Örgütü Türkiye Başkanı ve İyi Niyet Elçiliği,
 • Fenerbahçe SK İstanbul 3. Bölge Stratejik Araştırmalar ve Projeler Komitesi Üyeliği ve Eğitim Kurulu Başkanlığı,
 • Workinton Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi Daimi Mentörlüğü yapmaktadır.


Geçmiş Dönem Sivil Toplum Kuruluşları Görevleri
;

 • EEW-Avrupa Ekonomi Senatosu Türkiye-Ortadoğu Başkan Yardımcılığı, (2020-2022)
 • Çevre Dostu Yunuslar Derneği Başkan Yardımcılığı, (2020-2022)
 • Türk Kuzey Kıbrıs Türk Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı (2013-2020),
 • TURDER-Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Derneği Başkan Yardımcılığı (2013-2020),
 • ARGEV Vakfı Kurucu Başkan Yardımcılığı (2015-2020),
 • DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı (2014-2020),
 • Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektör Başdanışmanlığı (20172019),
 • TÖF-Tüketici Örgütleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği (2014-2019),
 • Tüketici ve Rekabet Hukuku Platformu Kurucu Üyeliği (2014-2019),
 • Türkiye Tüketici Hareketi Kurucu Üyeliği ve Eşgüdüm Komisyon Başkanlığı (2015-2019),
 • Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Küçükçekmece Hakem Heyeti Asli Üyeliği (2015-2019),
 • İGDAD-Kurucu Genel Sekreterliği (2005-2012),
 • Kıbrıs Eğitim ve Kültür Derneği Kurucu Başkan Yardımcılığı (2014-2018),
 • Genç Avrupa Kuşağı Kurucu Başkanlığı (1994-2000),
 • Avrupa Birliği Kulübü Kurucu Başkanlığı (1993-2000),
 • Türkiye-AB Derneği İstanbul Şube Kurucu Üyeliği (1993-1997)


Bunların yanı sıra ç
eşitli Kurum ve Kuruluşlardan, 150’ye Yakın Plaket, Teşekkür Belgesi ve Madalya almıştır.