iq-partners-logo-mavi

Yeni Nesil Üniversite ve Sanayi İş Birliği Zirvesi

dr-ferkan-celik-yeni-nesi-universite-ve-sanayi-is-birligi-zirvesi

Yeni Nesil Üniversite ve Sanayi İş Birliği Zirvesi

Fenerbahçe Üniversitesi ev sahipliği ve EKONOMİ gazetesi iş birliğiyle IQ Partners Teknoloji, Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.’nin sponsorluğunda “Yeni Nesil Üniversite ve Sanayi İş Birliği Zirvesi” düzenlendi. 

Fenerbahçe Üniversitesi ev sahipliği ve Ekonomi Gazetesi iş birlikteliği ile IQ Partners Tek Eğitim ve Danışmanlık A.Ş.’nin sponsorluğunda düzenlenen Yeni Nesil Üniversite – Sanayi İş Birliği Zirvesi gerçekleşti. Zirvede, üniversitelerin sanayiden beklentileri hakkında görüşler bildirildi.  Günümüzde Ar-Ge merkezlerinin 4. Nesil üniversitelerden beklentileri ve Ar-Ge merkezleri ve sanayicinin mevcut durum değerlendirmesi yapılarak, beklentilerin karşılıklı olarak yerine getirilip getirilmediği tartışıldı. Sektöründe lider firmaların yeşil girişimcilik kapsamındaki projelerinden ve bunların yeterlilik durumundan bahsedilerek, Avrupa Birliği kapsamında imzalanan yeşil girişimcilik anlaşmaları ile firmaların nasıl aksiyon alması gerektiği konusunda katılımcılar bilgilendirildi. 

Fenerbahçe Üniversitesi’nde gerçekleşen zirvenin açılış konuşmalarını Fenerbahçe Üniversitesi Rektör Yardımcı ları Prof. Dr. Ş. Güniz Küçükgüzel, Prof. Dr. M. Emin Arat ve IQ Partners Tek Eğitim ve Ar-Ge Danışmanlık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ferkan Çelik yaptı. 

DR. FERKAN ÇELİK – IQ PARTNERS TEK EĞİTİM VE AR-GE DANIŞMANLIK A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Üniversitelerin ve sanayinin iş birliği yapması kaçınılmaz oldu

“Üniversite ve sanayi iş birliği ile üniversitelerin araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile endüstrinin ihtiyaçları arasında köprü kurularak, üretim süreçlerinin ve ürün kalitesinin artırılmasına katkı sağlamalıyız” 

Üniversite sanayi iş birliği çok önemli bir konudur. Özellikle teknolojinin çok hızlı ilerlemesi ve iş dünyasının taleplerinin değişmesi ile üniversitelerin ve sanayinin bir araya gelerek iş birliği yapması kaçınılmaz oldu. Özellikle devletin verdiği hibe ve teşvikler, regülasyonlar bunu zorlamaktadır. Neden? Cari açığımız büyük ve bunu katma değerli ürünlerle aşabiliriz. Bu görevde üniversite ve sanayinin iş birliğine kalmaktadır. 

Toplam üç oturumda gerçekleşen zirvenin birinci kısmında EKONOMİ Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ’ın moderatörlüğünde Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin 4. Nesil Üniversitelerden beklentileri konuşuldu. Oturumda konuşmacı olarak Başoğlu Kablo ve Profil San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kur. Baş. Yard. Tolga Başoğlu, Kösedağ Tel Örme ve Çit San. ve Tic. İth. İhr. A.Ş. Ar-Ge Merkezi Müdürü Dr. Tuncay Kamaş, Onka Elektrik Mal. San. ve Tic. A.Ş. Dijital Dönüşüm Direk. Ve İcra Kur. Üyesi Burak Karaca, Erasys Eğitim Müh. ve Danışmanlık Ltd. Şti. Kurucu ve Yönetici Ortağı Hakan Cengiz fikirlerini paylaştı. 

EKONOMİ Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz’un moderatörlüğünde gerçekleşen zirvenin ikinci oturumunda ise Sürdürülebilir Üniversite ve Sanayi İş Birliği Modelleri ele alındı. Bu bölümde Pimtaş Plastik İnş. Malz. San. Tic. A.Ş. Sürdürülebilirlik Direk. ve Ar-Ge Müdürü Özlem Kozankurt ve Kilim Mobilya A.Ş. Ar-Ge Merkezi Müdürü Fatih Uçar konuşmalarını yaptılar. 

Zirvenin son oturumunda ise Yeşil Girişimcilik Kapsamında Üniversite ve Sanayi İş Birliği Modelleri konusu tartışıldı. EKONOMİ Gazetesi Genel Koordinatörü Vahap Munyar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen üçüncü oturumda ise, Müh. Ve Mimarlık Fak. End. Müh. Böl. Öğr. Üyesi Dr. Elif Çaloğlu Büyükselçuk, Kampotu İlaç Gıda ve Tic. A.Ş. Üretim ve Teknik Operasyonlar Direktörü Sevcan Deveci, Almila Yönetim Kurulu Üyesi Ali Çataloğlu ve Rasyotek İnsan Kaynakları Bilişim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Haldun Pak konuşmacı olarak yer aldılar. 

Kaynakça: https://www.ekonomim.com/ekonomi/yeni-nesil-universite-ve-sanayi-is-birligi-zirvesi-haberi-690587

Dr. Ferkan ÇELİK

Dr. Ferkan ÇELİK

Yöneyim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dr. Ferkan ÇELİK
Dr. Ferkan ÇELİK

İş hayatına 2005 yılında, Sinop Üniversitesinde Öğretim görevlisi olarak başladı.. 2007 yılında Endüstriyel Teknoloji ve Yüksek Öğrenimde Kalite Geliştirme, Kalite Güvencesi ve Stratejik Planlama konularında çalışmalar yaptı.

Sosyal Medya
Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn